PL |  EN

MACIEJ ZAKOŚCIELNY & MUZYKA FILMOWA

Muzyka filmowa już na dobre zagościła w filharmonicznych programach. Lubią takie koncerty słuchacze. Muzyki znanej z ekranów nie brakuje i w naszej ofercie wakacyjnej. Najbliższa okazja – w niedziele, 7 lipca. Polecamy, zwłaszcza, że ze Śląską Orkiestrą Kameralną wystąpią wyborni soliści – klarnecista Roman Widaszek, pianista Grzegorz Biegas oraz… aktor i skrzypek Maciej Zakościelny.
Romana Widaszka i Grzegorza Biegasa – absolwentów katowickiej Akademii Muzycznej, dobrze osadzonych w środowisku muzycznym Śląska, za pewne filharmonicznym melomanom szerzej przedstawiać nie trzeba. W ich gronie pewną ciekawość budzić może Maciej Zakościelny, który w 2004 roku na łódzkim festiwalu szkół teatralnych otrzymał nagrodę za ruch sceniczny i ekspresję.
Przypomnijmy zatem, że popularny aktor, który ukończył podstawową i średnią szkołę muzyczną II stopnia w klasie skrzypiec, po raz pierwszy publicznie zaprezentował swój talent muzyczny już w roku 2008. W spektaklu „Śpiewając Jazz” w reżyserii Zbigniewa Dzięgiela, poświęconym „polskiej królowej swingu” Carmen Moreno i jej wnuczce Annie Serafińskiej, Maciej Zakościelny pokazał się jako muzyk: grał na skrzypcach i śpiewał swingowe piosenki. Rok później w kolejnym spektaklu z serii „Śpiewając Jazz” (premiera na Festiwalu Jazz Jamboree), śpiewając i grając, towarzyszył Mariannie Wróblewskiej – jednej z najciekawszych wokalistek w historii polskiego jazzu i Beacie Przybytek – pianistce, wokalistce jazzowej. Projekt „Śpiewając Jazz” z udziałem Macieja Zakościelnego produkowany jest od 2008 r. przez Fundację Artystyczną im. Kaliny Jędrusik „Kalinowe Serce”. Na konto Fundacji Maciej Zakościelny w 2011 roku przekazał swoją wygraną (25 tys. zł) w programie muzycznym „Tak to leciało!”, emitowanym w telewizji TVP2.
Ci znakomici goście wespół ze Śląską Orkiestrą Kameralną wykonają filmowe przeboje m.in. Wojciecha Kilara, Enrica Morricone, Johna Williamsa, Bartosza Chajdeckiego, Henryka Kuźniaka. W programie pojawi się również poezja ks. Mieczysława Malińskiego.


7 lipca 2019, niedziela g. 17.00
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
W kręgu muzyki filmowej
Maciej Zakościelny – skrzypce, recytacja
Roman Widaszek – klarnet
Grzegorz Biegas – fortepian
Śląska Orkiestra Kameralna
W programie: muzyka filmowa m.in. Wojciecha Kilara, Enrica Morricone, Johna Williamsa, Bartosza Chajdeckiego, Henryka Kuźniaka oraz poezja ks. Mieczysława Malińskiego
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.