V FESTIWAL KATOWICE KULTURA NATURA Z NASZYM UDZIAŁEM

Od 10 do 19 maja w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia pod hasłem „Kobieta. Boska kobiecość, kobieca boskość. Od metafizyki do muzyki” odbywał się będzie V Festiwal Katowice Kultura Natura. Jak co roku, program Festiwalu otwarty jest na wszystkie epoki historyczne i gatunki i jak co roku, Katowice gościć będą światowej klasy zespoły i solistów, którzy z całą pewnością zaprezentują wykonania najwyższej próby. Będą wśród nich w poniedziałek 13 maja – Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Roberta Kabary wespół ze znakomitą śpiewaczką Urszulą Kryger i klawesynistką, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej, Gośką Isphording.
Na stronach NOSPR arcyzwięźle ich program anonsuje, świetnym jak zawsze piórem, Rafał Augustyn:
„Erich Wolfgang Korngold (1897–1957) wystartował w bardzo młodym wieku w aureoli „nowego Mozarta” czy „Mendelssohna XX wieku”. Eugeniusz Knapik (*1951) i Hanna Kulenty (*1961) zdobyli uznanie w latach studenckich. Potem Korngold, po chudszych latach w roli twórcy operowego, osiągnął oskarową sławę kompozytora filmowego, by ostatecznie powrócić do twórczości autonomicznej. Polska dwójka pozostała przy „muzyce poważnej”, atrakcyjnie łącząc indywidualną substancję z wyrazistymi odniesieniami do tradycji: późnoromantycznego symbolizmu u Knapika, muzyki minimalistycznej i repetycyjnej u Kulenty.
Czteroczęściowa Serenada symfoniczna (1947–1948) Korngolda nawiązuje do bogatej tradycji znaczonej nazwiskami Czajkowskiego, Dvořáka, Karłowicza. GG Concerto (2009) Kulenty to tour de force klawesynu, dominującego nad towarzyszącą orkiestrą. Przystępuję do ciebie (2001) Knapika, liryczny monolog do miłosnego wyznania Edwarda Stachury, jest pierwszą – ale, jak zapowiada kompozytor, zapewne nie ostatnią – wyprawą na terytorium twórczości „kultowego” poety”.
Gorąco polecamy!